3 rzeczy, które usprawnią działanie Twojej firmy

Biznes kręci się powoli? Nie wiesz co zrobić, żeby rozruszać pracowników? Oto trzy pomysły na usprawnienie działania firmy:

  1. Jasny podział obowiązków

Wszystkim pracuje się przyjemniej, kiedy wiedzą, co mają robić. I nie tylko przyjemniej – praca w dobrze zorganizowanym zespole przebiega też sprawniej, jest wydajniejsza. Kiedy pracownik wie co ma zrobić, jaki cel osiągnąć i jak do niego dojść, nie musi co chwila pytać o instrukcje albo zastanawiać się, co dalej. Jest też bardziej zadowolony, gdyż nie czuje frustracji związanej z niewiedzą i zagubieniem. 

Rozwiązaniem tych problemów może być wprowadzenie jasnego systemu podziału obowiązków. Można spisać lub ustnie ustalić kto co i kiedy ma robić. Jeśli obowiązki są stałe i powtarzalne, warto taką umowę utrwalić, spisując ją na kartce albo wprowadzając do odpowiedniego systemu informatycznego. Ba, nawet jeśli co dzień rano ustalić kto czym się zajmuje, warto te ustalenia zapisać, by nikt nie czuł się zagubiony i każdy wiedział, co ma robić. 

  1. Sprawna komunikacja 

Przejrzysta komunikacja to podstawa. W zespole dwu- czy trzyosobowym można komunikować się ustnie, jednak im większy zespół tym jest to trudniejsze i prowadzi do większej liczby nieporozumień.

Aby im zapobiec należy wprowadzić jasny i klarowny system komunikacji między pracownikami. Dobrze sprawdzą się tu różnego rodzaju programy do pracy zespołowej, w których można współ edytować notatki, łatwo udostępniać pliki całemu zespołowi i dyskutować na grupowych czatach nad projektami i zagadnieniami. 

  1. Ład i porządek 

Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, posprzątanie pomieszczenia, w którym się pracuje może znacząco podnieść wydajność pracowników. Nie tylko dlatego, że nie będą musieli godzinami szukać potrzebnych im dokumentów w nieuporządkowanym archiwum ani pytać pięciu osób gdzie jest pieczątka albo kto zna numer telefonu do kontrahenta. Te czynniki oczywiście są ważne i również usprawnią funkcjonowanie firmy. Jednak czyste i uporządkowane otoczenie ma również znaczenie psychologiczne i pozwala pracownikom skupić się na wykonywanych zadaniach, 

Sprzątanie biura (czy jakiejkolwiek innej przestrzeni, w której wykonywana jest praca) jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na regulaminy BHP, które określają standardy czystości w miejscu pracy. Jeśli potrzebujesz, by ktoś inny zadbał o czystość w twoim przedsiębiorstwie, firma sprzątająca Poznań clicktime.pl może zapewnić kompleksowe usługi z zakresu czyszczenia przestrzeni biurowych, magazynowych i każdych innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *