Wypalenie zawodowe może dopaść każdego. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy pracujący dużo, mocno związani ze swoją pracą i doświadczający w związku z nią dużo stresu. To właśnie stres powoduje wypalenie, jednak redukcja stresu może nie być wystarczająca, by zwalczyć wypalenie. Oto kilka innych sposobów na walkę z wypaleniem zawodowym:
1. Przerwa od pracy albo długi urlop
Jeśli rozważasz odejście z pracy albo przejście do innej firmy, rozważ zrobienie sobie kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwy od pracy. A gdy nadal chcesz pracować tam, gdzie do tej pory, spróbuj zaplanować urlop w ten sposób, żeby móc spokojnie wyjechać gdzieś daleko na dłuższy czas – co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie nie myśl o pracy i nie zajmuj się nią ani rzeczami z nią związanymi – przyjdzie na to czas później. Na urlopie odpręż się i zrelaksuj – idź do SPA albo zdobywają górskie szczyty, cokolwiek sprawi, że lepiej oderwiesz się od codziennych obowiązków i odpoczniesz. Urlop, podczas którego wypoczniesz i zregenerujesz siły powinieneś odbywać co roku lub częściej – nie każdy ma taką możliwość i często trzeba kombinować z braniem dni wolnych między świętami a weekendami, jednak prawie każdy może raz na jakiś czas wyrwać się gdzieś na weekend.
2. Zmiana branży
Do odważnych świat należy, a zmiana branży czy specjalizacji z pewnością wymaga nie lada odwagi. Jeśli nie chcesz skakać na głęboką wodę, rozejrzyj się w docelowej branży i zorientuj jakie umiejętności są w niej szczególnie cenione. Może warto zapisać się na odpowiednie kursy? Dadzą ci one możliwość szybszego i bardziej dynamicznego wejścia w branżę. Jeśli chcesz zająć się SEO, czyli optymalizacją stron pod kątem wyników wyszukiwania w Google, sprawdź ofertę kursów Neadoo Digital na https://kursy.neadoo.pl/. Oferowane na tej stronie szkolenia z pozycjonowania pozwolą ci już za kilka miesięcy znaleźć pracę w marketingu internetowym jak junior SEO specialist, a z takiej posady łatwo wybić się dalej i rozpocząć dynamiczną karierę w branży IT.
3. Zmiana trybu życia
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma nasz tryb życia. Regularne posiłki, odpowiednio długi sen nocny i regularny wysiłek fizyczny potrafią zdziałać cuda w życiu każdego z nas. Jeśli czujesz, że masz dość swojej pracy i wszystko w niej cię drażni, spróbuj zapanować nad życiem poza pracą: zacznij regularnie ćwiczyć, choćby biegając czy jeżdżąc na rowerze, przestań zarywać nocki i śpij codziennie po siedem, osiem lub dziewięć godzin, zacznij regularnie jeść zdrowe posiłki. Jak nauczyć się jeść zdrowo? Zadbaj o to, by w pracy mieć przerwę na lunch czy obiad i nie pomijaj śniadań. Kilka prostych nawyków może znacznie poprawić jakość twojego życia.
4. Koniec z przepracowywaniem się
W pracy przebywaj tylko tyle ile musisz – nie zostawaj za dużo po godzinach i nie bierz ze sobą pracy do domu. Nie daj się wrobić szefowi w ciągłe nadgodziny – oby nie nieodpłatne! Twój czas jest wartościowy i powinieneś być godziwie wynagradzany za pracę. Jeśli pracujesz zdalnie, wyznacz jasne ramy pracy – wydziel godziny, kiedy pracujesz i takie, kiedy nie interesują cię sprawy zawodowe. Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej, choć kluczowe, jest często trudne, gdy cały czas przebywamy we własnych domach.