Doszło do trzęsienia na chińskich giełdach

Giełda mająca swoją siedzibę w chińskim mieście Szanghaj miała dziś swój najgorszy dzień od ponad dwóch lat. Indeksy pozamykane na najniższych poziomach, wokół usiana panika. Czuć ciśnienie i zakłopotanie ze strony inwestorów. Dolar nadal umacnia się nad chińską walutą juanem a sytuacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami nadal jest bardzo napięta, mając na względzie przede wszystkim istniejący konflikt. Z początkiem tygodnia nikt nie przewidywał, że ten pierwszy po przerwie weekendowej dzień zakończy się tak tragicznie. Nie minęła godzina a giełda będąc na plusie notowała kolejne wzrosty, co niektórzy widzieli światełko w tunelu i szansę na zmianę tego okropnego, spadkowego trendu który już od 14 dni szarpie kieszeniami giełdowców. Zaledwie jeden dzień w ciągu 14 ostatnich dni był dniem dodatnim na giełdzie w Szanghaju – był to ostatni dzień lipca 2018 roku.

Przyczyną nasilającego się kryzysu chińskiego były wprowadzone kilka dni wcześniej regulacje przez bank sprawujący pieczę nad chińską walutą. Juan wydawany jest i nadzorowany przez Ludowy Bank Chin, który w tym przypadku wydając nieprzychylne werdykty umiejscowił juana daleko za dolarem amerykańskim. Taka sytuacja doprowadziła do umocnienia się trendu spadkowego i osłabienia entuzjazmu Chińczyków, jeżeli jeszcze któryś z nich potrafił zachować pozytywne myślenie.

Jeden z głównych na chińskiej giełdzie wskaźnik renminbi wraz z innymi notowanymi na giełdzie w Szanghaju zaczęły spadać dosyć gwałtownie. Całej sytuacji pomógł wspomniany wcześniej ale nieoczekiwany spadek wartości chińskiej waluty w porównania do jego amerykańskiego odpowiednika.

Spekulanci i analitycy zachodzą w głowę i próbują przewidywać wielki chiński kryzys. Jeżeli USA nadal nie przełamią impasu w zajemnych stosunkach dyplomatyczno-gospodarczych, to Chiny nie są w stanie udźwignąć długo pozytywnego trendu w swoich notowaniach giełdowych. Pekin musi się bardzo postarać, żeby nie tylko giełda w Szanghaju ale także mniejsze, chińskie jej odpowiedniki zobaczyły na własne oczy kolor zielony.

 

Jeden komentarz

  1. Chińska giełda ma duży wpływ nie tylko na rynek lokalny ale przede wszystkim decyduje o rynku globalnym. Takie państwo jak Chiny ma znacznie większy wpływ na globalną gospodarkę niż nam się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *