Jak ubezpieczyć samochód w UK?

Jak ubezpieczyć samochód w Wielkiej Brytanii?

W Wielkiej Brytanii, tak samo ja w Polsce, do poruszania się pojazdem mechanicznym niezbędne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego wymaganego niezależnie od posiadanego typu pojazdu (sprawdź jakie są konsekwencje jazdy bez ubezpieczenia). Istnieją trzy podstawowe rodzaje takich ubezpieczeń: car, motor and vehicle insurance.

Są to podstawowe ubezpieczenia samochodu w UK, nazywane Third Party Insurance, działające tak samo jak znane nam ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Są stosowane w momencie, gdy z winy posiadacza pojazdu szkoda na zdrowiu lub mieniu dzieje się osobie trzeciej. Za brak takiego ubezpieczenia Driver and Vehicle Licensing Agency może nałożyć na niesfornego kierowcę grzywnę osiągającą nawet tysiąc funtów.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?

  • Third Party insurance coraz rzadziej oferowane jest bez dodatkowych usług. Ponadto, ubezpieczenie pokrywa jedynie szkody wyrządzone poszkodowanym. Nie pokrywa kosztów naprawy samochodu czy leczenia kierowcy.
  • Fire and Theft Insurance – to dodatkowy pakiet oferowany do wcześniej wymienionego ubezpieczenia. Chroni pojazd od kradzieży i pożaru.
  • Comprehensive Insurance – czyli kompleksowa ochrona samochodu. Chroni właściciela finansowo przed uszkodzeniami różnego typu. Zapewnia pokrycie finansowe wartości skradzionych przedmiotów czy wydatki medyczne związane z wypadkiem. 

Jak zdobyć ubezpieczenie samemu?

Pierwszym krokiem będzie znalezienie ubezpieczyciela samodzielnie za pomocą wyszukiwarki lub dzięki poleceniom zaufanych osób. Zawsze warto sprawdzić więcej niż jedną firmę, gdyż ubezpieczenia dedykowane dla tego samego pojazdu mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt funtów. Wiele firm oferuje wycenę przez internet, znacznie upraszczając żmudny proces poszukiwań. Wypełnienie takiego formularza jest darmowe i nie zobowiązuje do wykupienia ubezpiecznia.

ubezpieczenie pojazdu ikona

Następnie należy wypełnić formularza do wyceny. Wpisuje się tam podstawowe informacje, jak rodzaj prawa jazdy, marka pojazdu, jego wartość i orientacyjna ilość mil przejeżdżanych rocznie, preferowany rodzaj polisy, planowana długość polisy, liczba wykroczeń drogowych w przeciągu ostatnich latach czy ostatnie odszkodowanie z polisy. Takie informacje pozwalają ubezpieczycielowi obliczyć, jak wysokie ubezpieczenie powinno być płacone i jak duże jest ryzyko poniesienia przez zakład ubezpieczeniowy kosztów z konieczności wypłacenia polisy.

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi polegające na pomocy przy wypełnianiu ubezpieczeń.

Skontaktuj się z Pol-Plan polskie ubezpieczenia w UK gdzie uzyskasz atrakcyjną ofertę ubezpieczeń samochodu osobowego, ciężarowego (vana) oraz motocykla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *